12. Septembris, 2019

Ar vides objektu Rīgas centrā aktualizē problēmas veselības aprūpē un aicina parakstīties par lielāku nozares budžetu

Rīgas centrā, pie t/c “Origo” (Stacijas laukums 2), ir izvietots vides objekts – digitāls ekrāns, kas aktualizē problēmas veselības aprūpes nozarē Latvijā un aicina ikvienu ar savu parakstu interneta vietnē www.dzivesspriedums.lv atbalstīt finansējuma veselības nozarei palielināšanu.

Vides objekts ir daļa no kustības “Dzīvesspriedums” aktivitātēm. Tas izvietots budžeta pieņemšanas laikā ar mērķi vērst lēmējvaras uzmanību uz problēmām veselības aprūpē, kas pašlaik rezultējušās kritiskā medicīnas māsu un ārstu trūkumā, jauno speciālistu aizbraukšanā u.c. Šo iemeslu dēļ ir apgrūtināta medicīnas pakalpojumu pieejamība, ko apliecina pētījumu centra SKDS veikta iedzīvotāju aptauja. Tajā noskaidrots, ka 87 % Latvijas iedzīvotāju nav apmierināti ar veselības aprūpes pakalpojumu pieejamību, kā arī 73 % aptaujāto norādījuši, ka veselības aprūpes nozare viņu ieskatā ir pirmā starp prioritātēm, kam, pieņemot 2020. gada budžetu, būtu jāatvēl vairāk līdzekļu.

“Vides objektā ar animācijas palīdzību atainoti fakti par veselības aprūpes nozari Latvijā – atvēlēto finansējumu, kas ir krietni zem vidējā Eiropas Savienības līmeņa, kritiski lielo pacientu līdzmaksājumu daļu, medicīnas māsu un ārstu trūkumu u.c. Šis ir viens no veidiem, kā vēlamies atgādināt lēmējvarai, cik kritiska ir situācija, ka tā ar steigu ir jārisina ne vien ar papildu līdzekļiem, bet arī to atbildīgu un pārdomātu izlietojumu. Nedrīkst aizmirst, ka tieši vesels un darbspējīgs cilvēks ir valsts ekonomiskās attīstības, ilgtspējas un līdz ar to – arī iedzīvotāju labklājības pamatā. Aicinām ikvienu nebūt vienaldzīgam un ar savu parakstu interneta vietnē dzivesspriedums.lv atbalstīt iniciatīvu noteikt tautas veselību par prioritāti un palielināt veselības budžetu,”

pauž viena no kustības dalībniekiem – Korporatīvās ilgtspējas un atbildības institūta – vadītāja Dace Helmane.

Jau ziņots, ka Latvijā veselības aprūpei atvēl vienu no zemākajiem finansējumiem Eiropas Savienībā: pašlaik tas ir 3,8 % no iekšzemes kopprodukta (IKP) jeb ap 600 eiro uz cilvēku gadā. Kustība “Dzīvesspriedums” ar atklātu vēstuli aicinājusi Saeimu, pieņemot 2020. gada budžetu, noteikt tautas veselību par prioritāti un palielināt finansējumu veselības aprūpei – tā, lai tas sasniegtu vismaz 5 % no IKP jeb ap 750 eiro uz cilvēku gadā. Šādi 10 – 15 gadu laikā aicinām virzīties uz finansējumu 7 % apmērā no IKP jeb ap 1500 eiro uz iedzīvotāju gadā.

Iniciatīvu palielināt veselības budžetu ar parakstu jau atbalstījuši sabiedrībā zināmi cilvēki, piemēram, dziedātāja Ieva Akuratere, operdziedātāja Inese Galante, aktieri Mārtiņš Vilsons un Andris Bulis, diriģents Normunds Šnē, horeogrāfe, ilggadējā bērnu TDA “Dzintariņš” mākslinieciskā vadītāja Olga Freiberga, etnomūzikas grupas “Tautumeitas” pārstāves, žurnāliste Eva Johansone, žurnālists un kino režisors Sandijs Semjonovs, TV personība un fotogrāfe Dagmāra Legante u.c.

Paraksti #dzīvesspriedumu

par savām tiesībām uz veselības aprūpi, kas atbilst ES vidējam līmenim.

#DZĪVESSPRIEDUMU PARAKSTĪJUŠI
4 273