31. Oktobris, 2019

Par veselību kā prioritāti 2020. gada budžetā un finansējuma palielināšanu nozarei parakstījušies 4000 cilvēku

Vēstuli Saeimai par nepieciešamību palielināt budžetu veselībai interneta vietnē www.dzivesspriedums.lv parakstījuši jau vairāk nekā 4000 iedzīvotāju. To iniciējusi kustība “Dzīvesspriedums”, kurā apvienojušās pacientu, veselības aprūpes darbinieku, darba devēju un labdarības organizācijas ar mērķi noteikt veselības aprūpi par prioritāti, plānojot 2020. gada budžetu.

Lai arī no politiķu puses veselība bieži tiek dēvēta par prioritāti kopumā un arī 2020. gada budžetā, budžeta pieņemšanas laikā izdarītie lēmumi par to neliecina – veselības aprūpei atvēlēts daudz mazāk, nekā tika ierakstīts Veselības aprūpes finansēšanas likumā. Kustības dalībnieki un visi vēstules parakstītāji atkārtoti aicina Saeimu saprast, ka tautas veselībai jākļūst par prioritāti, jo bez vesela cilvēka valsts nevarēs sekmīgi un ilgtspējīgi attīstīties.

Jaunizveidotā kustība augusta beigās Saeimas deputātiem nosūtīja emocionālu vēstuli, skaidrojot situāciju veselības aprūpē pašlaik – kritisko ārstu un māsu trūkumu, nepārdomātu līdzekļu pārdali, rekordlielos pacientu līdzmaksājumus par medicīnas pakalpojumiem, kritiski zemo publisko finansējumu veselības aprūpei, ja salīdzina ar vidējo rādītāju Eiropas Savienībā (ES) utt. Vēstuli parakstīja un palielināt budžetu veselībai aicināja arī sabiedrībā zināmi cilvēki – dziedātāja Ieva Akuratere, operdziedātāja Inese Galante, etnomūzikas grupas “Tautumeitas” pārstāves, aktieri Andris Bulis un Mārtiņš Vilsons, žurnāliste Eva Johansone u.c.

“Ar vēstuli aicinām nākamgad veselībai atvēlēt finansējumu vismaz 5 % apmērā no iekšzemes kopprodukta (IKP), kā to jau iepriekš Latviju aicinājusi darīt Pasaules Veselības organizācija. Pašlaik mūsu valsts finansējums veselībai nesasniedz pat 4 % no IKP, bet vidēji ES tie ir 7 %. Arī situācija 2020. gadā patlaban neizskatās cerīgāka, neskatoties uz nepārprotamajām nozares darbinieku norādēm par to, ka veselības aprūpe Latvijā ir uz sabrukšanas robežas. Kustības un visu tās atbalstītāju – Latvijas cilvēku, nodokļu maksātāju, vārdā,- aicinu Saeimas deputātus mūs sadzirdēt, ieklausīties un izpildīt vismaz Veselības aprūpes finansēšanas likumā ierakstīto,”

pauž kustības dalībnieka – Korporatīvās ilgtspējas un atbildības institūta – vadītāja Dace Helmane.

Tāpat šogad veiktajā SKDS iedzīvotāju aptaujā noskaidrots, ka 80 % Latvijas iedzīvotāju garas rindas ir šķērslis nepieciešamās ārstēšanas saņemšanai, turklāt teju 40 % nācies pārtraukt ārstēšanos medicīnas pakalpojumu nepieejamības dēļ.

Iepazīties ar Saeimai adresēto atklāto vēstuli un to parakstīt, izmantojot sociālo tīklu pasi, ikviens var interneta vietnē www.dzivesspriedums.lv.

Kā vēstīts, 2020. gada budžeta pakete ir nodota izskatīšanai Saeimas komisijām. Budžetu plānots pieņemt laikā līdz valsts svētkiem, 18. novembrim.

Par kustību “Dzīvesspriedums”:

Kustības dalībnieku vidū ir Korporatīvās ilgtspējas un atbildības institūts, pacientu organizācija “ParSirdi.lv”, Latvijas Māsu asociācija, Veselības aprūpes darba devēju asociācija, Latvijas Jauno ārstu asociācija, atbalsta grupa inficētajiem ar HIV un AIDS slimniekiem AGIHAS, Latvijas Osteoporozes un kaulu metabolo slimību asociācija u. c. pacientu, uzņēmēju un sabiedriskās organizācijas.


Papildu informācija:
Alīna Kozlovska
akozlovska@golin.com | 26123379

Paraksti #dzīvesspriedumu

par savām tiesībām uz veselības aprūpi, kas atbilst ES vidējam līmenim.

#DZĪVESSPRIEDUMU PARAKSTĪJUŠI
4 282